Rok szkolny 2016/2017

Sprawozdanie z wycieczki do Alliance Française

Dnia 30.03.2017 p. A. Lipska wraz z p. K. Zommer zorganizowały wyjście z klasą I B Technikum do Alliance Française – Instytutu Francuskiego, który ma siedzibę w Manufakturze. Celem wycieczki było zwiedzenie wystawy makiet i rysunków zabytków Francji wykonanych przez uczniów łódzkich gimnazjów i szkół średnich. Uczniowie wysłuchali również prelekcji przygotowanej przez nauczycielki p. A. Lipskiej i p. K. Zommer o historii Instytutu i jego obecnym funkcjonowaniu. Uczniowie spotkali się również z pracownikiem siedziby - p. B. Borciuch, która opowiedziała o wystawie i poprzednich siedzibach Instytutu w Łodzi. Wystawa bardzo się spodobała naszym uczniom. Zainspirowała ich do zorganizowania konkursu w naszej szkole „Makiety zabytków Francji”. Dla chętnych uczniów zaproponowałyśmy zrobienie prezentacji multimedialnej o jednym z eksponowanych zabytków.

Interaktywny quiz z wiedzy o Wielkiej Brytanii

Uczniowie odwiedzający naszą szkołę w dniu otwartym wzięli udział w interaktywnym quizie z wiedzy o Wielkiej Brytanii.
Celem quizu było umożliwienie uczniom sprawdzenia, a przy okazji poszerzenia wiadomości w atmosferze zabawy. Uczniowie biorący udział w quizie wpisywali się na "honorową listę uczestników".
Goście naszej szkoły mieli także możliwość przystąpienia do zadania z języka angielskiego zawodowego. Ćwiczenie polegało na dopasowaniu nazw do przygotowanych produktów spożywczych.
A. Niewiadomska M. Chojnacka

Konkurs piosenki obcojęzycznej

W dniu 17 marca w naszej szkole odbył się rekordowy konkurs piosenki obcojęzycznej. W bieżącym roku szkolnym był to Konkurs piosenki Turystycznej. Rekordowy, ponieważ wzięło w nim udział aż 10 klas śpiewających 11 piosenek. Zainteresowanie konkursem jak i jego wysoki poziom przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Jury, w którym zasiadly wszystkie Panie dyrektor oraz dwoje przedstawicieli uczniów miało naprawdę trudne zadanie ponieważ poziom i konkurencja były naprawdę wysokie.

Po długiej naradzie jury reprezentowane przez Panią dyrektor ogłosiło co następuje:
I miejsce zajęły dwie klasy - IVB przygotowana przez Panie Niewiadomską i Supernak i IIIE przygotowana przez Panią Lipską.
II miejsce również zajęły dwie klasy - IVE przygotowana przez Panie Niewiadomską i Lubińską i IC przygotowana przez Panie Chojnacką i Pawlicką.
III miejsce ... no cóż ups znowu dwie klasy - IVC przygotowana przez Panią Lubińską.
Specjalne wyróżnienie przypadło klasie IIID przygotowanej przez Panią Supernak.

Wszystkim klasie serdecznie gratulujemy talentu i inwencji twórczej a Paniom uczącym języków obcych życzymy równie utalentowanych uczniów w przyszłości.

Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym

Konkurs „Beaujolais Nouveau”

Każdego roku w trzeci czwartek listopada obchodzi się święto francuskiego wina „Beaujolais Nouveau”. Z tej okazji dnia 17.11.2016 nauczycielki j. francuskiego - p. A. Lipska i p. K. Zommer zorganizowały konkurs dla uczniów, który polegał na zrobieniu własnoręcznie gadżetu związanego z winem.
W konkursie wzięło udział 26 uczniów, którzy wykonali 31 prac różnymi technikami i z różnych materiałów. Wykonane przez uczniów przedmioty były bardzo oryginalne i pomysłowe. Z wszystkich prac powstała wystawa na I piętrze, którą mogli oglądać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły. Na wystawie znalazły się:
butelki ozdobione różnorodnymi materiałami (haftem, kamyczkami, tkaniną …), wisiorek i breloczki z korków do wina, świeczniki i stojaki, makiety winnic, beczki na wino, kosz do zbierania winogron oraz ogromny, przeszło dwumetrowy model butelki wina wykonany ze styropianu, pomalowany na zielono. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Prace zostały ocenione przez jury: p. v-ce dyr. M. Czyżyk i p. v-ce dyr. Z. Zielińską oraz nauczycielki j. francuskiego. I miejsce zajęła ogromna butelka wina wykonana przez Arkadiusza Nyczaja z kl. III E. II miejsce zajęli uczniowie: Justyna Wilińska z III A (breloczki, świecąca butelka, kielich z butelki), Aleksandra Cichońska z III F (beczka na wino), Milena Bojanowska z III F (mała beczka do wina), Dominika Deptuch z III F (beczka do zbioru winogron), Patrycja Lewa i Dawid Wójciński z II F (stojak na wino), Maciej Bejm z II F( haft na butelkach i kieliszkach do wina) oraz Natalia Godlewska z III F ( makieta winnicy).

Kilka słów o „Beaujolais Nouveau”: To młode, lekko cierpkie wino czerwone pochodzące z regionu Beaujolais, na północ od miasta Lyon we Francji. Produkowane z winogron z odmiany „Gamay” w wyniku przyspieszonego procesu winifikacji, zwanego maceracją węglową. Proces ten pozwala na szybkie zakończenie fermentacji, a wino jest sprzedawane zaraz po jej zakończeniu, jednak w konsekwencji żywotność takiego wina jest ograniczona do około roku. W trzeci czwartek listopada przypada święto, kiedy po raz pierwszy oferuje się w sprzedaży wino z bieżącego rocznika. Moda świętowania rozpoczęcia się sprzedaży upowszechniła się na cały świat. Termin „Beaujolais Nouveau” jest usankcjonowany prawnie.

Organizatorzy konkursu: A. Lipska, K. Zommer

Konkurs "Warto wiedzieć"

Właśnie zakończył się konkurs z języka angielskiego dla klas pierwszych „Warto wiedzieć”. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu wielokrotnego wyboru sprawdzającego znajomość gramatyki, słownictwa oraz wiedzy o krajach anglojęzycznych.
W pierwszym etapie konkursu wzięło udział ponad stu uczniów, a do drugiej części testu przystąpiło dziesięciu uczestników. Najlepsze wyniki uzyskali:

1 Maciej Miłosz IF
2 Jakub Rzepecki IF i Tonczyński Adam IF
3 Darnowski Jacek ID

Przykładowe pytania konkursowe:
1. Co to jest A level?
2. Co znaczy skrót LED?
3. Skąd się wzięła nazwa soap operas?
4. Co znaczy wyrażenie Don’t count your chickens before they are hatched.
Laureaci konkursu otrzymują oceny celujące i bardzo dobre oraz punkty z zachowania.

Małgorzata Chojnacka, Elżbieta Lubińska

Konkurs Halloween

W poniedziałek 26 września , na sali gimnastycznej, odbył się konkurs dla klas pierwszych w Europejskim Dniu Języków Obcych. W konkursie wzięło udział 6 klas Technikum i ZSZ. Konkurs dotyczył wiedzy o krajach francusko i anglojęzycznych. Najlepsza okazała się klasa I D Technikum która wygrała i w nagrodę może wybrać jeden dzień wolny od pytania z języka francuskiego i angielskiego. Gratulujemy!

W dniu 26 września odbędzie się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas pierwszych w związku ze Światowym Dniem Języków obcych. W konkursie biorą udział trzyosobowe reprezentacje klas I-szych, odpowiadając na pytania w języku polskim. Serdecznie zapraszamy.

Rok szkolny 2015/2016

Konkurs wiedzy o krajach Anglojęzycznych

Dnia 9 czerwca 2016 odbył się II etap Konkursu wiedzy o krajach Anglojęzycznych

Konkurs składał się z dwóch części:

Organizator: L. Bajerska

Konkurs adresowany był do uczniów klas I technikum.

Część I Testu zawierała 30 pytań otwartych i zamkniętych w języku angielskim. Do niektórych pytań dołączone były także ilustracje. W sumie uczniowie mogli zdobyć 40 punktów.

Część II testu zawierała 50 pytań otwartych lub zamkniętych w języku polskim. W sumie uczniowie mogli zdobyć 50 punktów.

Łącznie za część I i II testu uczniowie mogli zdobyć 90 punktów

Część pierwsza odbyła się w listopadzie i w grudniu 2015r.- zawierała pytania otwarte i zamknięte, do niektórych pytań dołączone były także ilustracje. Pytania dotyczyły wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z zakresu geografii, historii i kultury tego kraju.

Druga część konkursu odbyła się w czerwcu 2016r. i zawierała pytania zamknięte i otwarte dotyczące wiedzy o Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej z zakresu geografii, historii i kultury tego kraju.

Celem konkursu było wzbogacenie wiedzy uczniów o krajach anglojęzycznych i uświadomienie im znaczenia silnej więzi łączącej umiejętności językowe i wiedzę kulturową w procesie poznawania języka obcego.

Wyniki konkursu:
Laureatami konkursu zostali:

  1. Krzysztof Kaźmierczak - I A technikum –35,5 pkt (The UK) +25 pkt (The USA) = 60,5 pkt
  2. Ernest Łuczak - I B technikum – 35,5 pkt (The UK) +18,5 pkt (The USA) = 58,5 pkt
  3. Sandra Szuwarska - I B technikum – 32 pkt (The UK) + 22 pkt (The USA) = 54 pkt; Łukasz Woźniak - I A technikum – 35,5 pkt (The UK) + 18,5 pkt (The USA)= 54 pkt
Laureaci konkursu i osoby wyróżnione otrzymały punkty z zachowania, oceny cząstkowe, a także dostaną dyplomy na zakończenie roku szkolnego.

QUIZ DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM Z WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII W DNIU OTWARTYM SZKOŁY

Uczestnicy: uczniowie gimnazjum odwiedzający szkołę w Dniu Otwartym

Data: 8.06.2016

Organizator: mgr Agnieszka Niewiadomska

Przebieg:
Uczniowie odwiedzający naszą szkołę w Dniu Otwartym wzięli udział w quizie z wiedzy o Wielkiej Brytanii. Quiz na zasadzie testu wyboru był w języku polskim. Pytania dotyczyły geografii, historii, kultury, symboli narodowych oraz rodziny królewskiej.
Celem quizu było umożliwienie uczniom sprawdzenia swoich wiadomości w atmosferze zabawy a także rozwijanie ich zainteresowań i poszerzanie wiedzy na temat krajów anglojęzycznych.
W zabawę włączali się uczniowie naszej szkoły rozwiązując pytania i sprawdzając odpowiedzi razem z gimnazjalistami. Uczniowie biorący udział w quizie wpisywali się na „Honorową Listę Uczestników” (w załączeniu). Oprawę plastyczną konkursu przygotowali uczniowie klasy IIIB TG.

Honorowa lista uczestników:

Rodzina królewska UK

Jeszcze do wtorku 07.06.2016 trwa konkurs na najlepsze hasła promujące naszą szkołę w językach obcych. Hasła mają składać się z dwóch linijek które rymują się, mają być chwytliwe i promować szkołę. Prosimy o przekazanie ich swoim nauczycielom języka obcego. Dopuszczalne są hasła, w których jedna linijka jest w języku obcym, a druga w języku polskim. Np.:

Don’t you know how to cook?
Come to our School and have a look.


Kitchen is always in our heart.
Pokaż czego jesteś wart.

Piotr Pawlak, kl. I C TG

Za udział w konkursie przewidujemy regulaminowe punkty, a zwycięzca otrzyma stopień z języka obcego.

XI Międzyszkolny Konkurs dla szkół gimnazjalnych "Gastronomia francuska": "Deser z jabłkiem w roli głównej"

15 kwietnia 2016 r. podczas dnia otwartego w naszej szkole odbył się finał XI Międzyszkolnego Konkursu "Gastronomia francuska" - "Deser z jabłkiem w roli głównej" dla uczniów szkół gimnazjalnych. więcej>>

Wyniki I etapu XI Międzyszkolnego Konkursu „Gastronomia francuska”

Z wielką przyjemnością informujemy, że do II etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie: więcej>>

KONKURS PIOSENKI W JĘZYKU ANGIELSKIM

11 lutego 2016, na 5 lekcji , w sali gimnastycznej odbył się konkurs piosenek zespołu The Beatles, przygotowany przez nauczycieli języka angielskiego. Do konkursu uczniowie przygotowali piosenki: klasy ZSZ "She Loves You", klasy I TG "Yellow Submarine", klasy II TG "I Wanna Hold Your Hand" , klasy III TG "Can’t Buy Me Love", klasy IV TG "Help".

Uczniowie klasy IF TG przygotowali prezentację na temat życia I twórczości członków zespołu The Beatles. Na zakończenie konkursu wszystkie klasy biorące udział zaśpiewały wspólnie "Imagine".

I miejsce zdobyli uczniowie klas III wykonując "Can’t Buy Me Love", uczniowie otrzymali +20 pkt z zachowania oraz dzień bez pytania. II miejsce zdobyli uczniowie klas I i IV, otrzymując + 20 pkt z zachowania.

Cele konkursu:

ŚWIĘTO "BEAUJOLAIS NOUVEAU"

19 listopada 2015 r. czyli tradycyjnie w trzeci czwartek listopada, obchodziliśmy w naszej szkole święto młodego wina „BEAUJOLAIS NOUVEAU”.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 2015

26 września 2015 uczniowie klas IA, IB, IC, IF Technikum oraz 1c Zasadniczej Szkoły Zawodowej brali udział w corocznym święcie promującym naukę języków obcych oraz konkursie wiedzy na temat języków obcych. Uroczystość została przygotowana przez wszystkich nauczycieli języków obcych. Zaprezentowano:

1/ prezentację multimedialną przygotowaną przez prof. Aleksandrę Horodecką
2/ konkurs muzyczny przygotowany przez prof. Małgorzatę Chojnacką i prof. Elżbietę Lubińską
3/wiersze w języku angielskim przygotowane przez prof. Aleksandrę Supernak
4/ciekawostki językowe przygotowane przez prof. Rutę Syrewicz-Sęk
5/plakaty i projekty plastyczne przygotowane przez prof.Agnieszkę Niewiadomską
6/scenkę rodzajową w języku angielskim przygotowaną przez prof. Lidię Bajerską
7/scenkę rodzajową w języku francuskim przygotowaną przez prof. Małgorzatę Czyżyk oraz prof.Katarzynę Zommer.
Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w konkursach językowych otrzymali 20 punktów z zachowania oraz słodkie nagrody.